Nendrinė lingė

Nendrinė lindsc_0010 – tai yra perinti, migruoji, tačiau retsykiais atsitiktinai liekanti žiemoti rūšis. Kasmet Lietuvoje peri apie 2500 – 3500 porų.

Pilkšvai –melsvų ir  rusvų spalvų patinai pastebimai mažesni už tamsiai rudas, su gelsvu sprandu ir viršugalviu pateles. Nendrinės lingės – grakštūs  ir, lyginant su kitais ne lingių genties Europos plėšriaisiais,  ilgakojai paukščiai. Aplink akis plunksnos sudaro savotišką ratą, kaip pelėdų, vadinmąjį skruostų vainiką. Rūšį identifikuoti palengvina ir  medžioklinio skrydžio ypatumai: nendrinės lingės „slysta“ oru žemai ir neskubiai, dažnai sulig nendrių viršūnėmis, daro kilpas – tartum prašukuotų teritoriją. Patinai aktyviausiai medžioja  pirmoje dienos pusėje (maždaug 8-12 val.). Patelės cypdamos specifiniu balsu kyla iš lizdo pasitikti su grobiu parskrendančio partnerio, ore perima maistą  ir leidžiasi į lizdą (jei išsiritę jaunikliai) ar netoli jo (jei dar perima).

Lizdus dažniausiai  sukrauna augančios virš vandeninės augalijos, Lietuvoje beveik visada  nendrių ir siauralapių švendrų sažalynuose, retai seklesnėse ar gilesnėse  nei 40-50. cm vietose. Lietuvoje pagrindinės perėjimo vietos susiję su ežerais, daug rečiau su vandeningomis nendrių-švendrų žemapelkėmis. Lizdą supantis vanduo efektyviai saugo dėtis nuo sausumos žinduolių.

Atviras kraštovaizdis yra pagrindinė nendrinės lingės maitinimosi vieta. Lingės gali medžioti 5 km spinduliu apie savo lizdą (toliau nuo lizdo medžioja patinai), todėl rinkdamasi perėjimo vietą, pirmenybę teikia atvirame kraštovaizdyje esančioms pelkutems ar vandens telkiniams. Nendrinės lingės (ypač patinai)  minta daugiausiai peliniais graužikais, ar žemės perinčių paukščių jaunikliais, kartais sugeba pasigauti naminių paukščių jauniklius.

Grakštuolė Nendrinė Lingė į Gyvūnų globėjų asociacijos globą pateko iš Kauno rajono su gana smarkiai sužalotu sparnu. Po veterinarinės apžiūros buvo nustatyta, jog sparnas yra lūžęs ir jau spėjęs kreivai suaugti. Kitų sužalojimų nerasta – lingė gyvybinga, stipri, paduotą maistą godžiai lesdavo.

Šiuo metu Nendrinė Lingė gyvena laikinoje globoje, Šilutės raj., o jos sparnas sparčiai gyja. Tikimės, jog sulaukusi pavasario jau galės grįžti atgal į savo tikruosius namus – laukinę gamtą.

Show top
Kraunasi ...
+
Rasta: