Juodasis gandras

juodasgandrasJuodasis gandras yra atsargus miško paukštis, vengiantis žmogaus kaimynystės, priešingai nei baltasis gandras, kuris gyvena prie žmonių, todėl yra drąsus, nebijo nei žmogaus, nei kitų gyvūnų kompanijos, saugiai jaučiasi vaikščiodamas ir tarp automobilių. Vos tik pamatęs einantį žmogų juodasis gandras iškart nuskrenda. Perėdamas kiaušinius ar prižiūrėdamas jauniklius paukštis privalo būti pakantus, tuomet jis tarsi abejingai stebi netoliese atklydusį žmogų ir nepakyla iš gūžtos net tuomet, kai šis labai arti prieina. Prie lizdo juodasis gan­dras neagresyvus: pabaidytas nuskrenda ir negrįžta. Tiek suaugusieji, tiek jauni paukščiai yra apatiški ir tingūs, ilgą laiką gali kiurksoti lizde, ant medžio šakos ar pabalyje. Tačiau ūgte­lėję jaunikliai jau pajėgūs gintis nuo bet kokio priešo. Net lizde į juos besikėsinantį žmogų pasitinka pasiryžę gintis snapo kirčiais.

Ši rūšis yra įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Nors juodasis gandras yra šalyje perinti rūšis, tačiau populiacijos būklė yra nepalanki dėl veisimosi vietų nykimo. Rūšies apsaugai yra skirti šios vietovės – Biržų, Žalioji ir Šimonių girios, Taujėnų – Užulėnio, Dotnuvos – Josvainių ir Vainuto miškai.

Gyvūnų globėjų asociacijoje šiuo metu glaudžiasi net 2 šios retos rūšies atstovai. Vienas atkeliavo iš Šiaulių rajono, kitas – iš Pakruojo rajono. Abu šie paukščiai buvo rasti išliesėję, išsekę, todėl nebesugebėjo skristi ar slėpti nuo žmonių. Kadangi paukščiai užsiliko Lietuvoje ir neišskrido, žiema jie praleis Gyvūnų globėjų asociacijos globoje, o sulaukę saulėto pavasario – bus išleisti į laisvę.

PAPILDYTA. Išleisti į laisvę 2017m. kovo 28d. Kalnuvėnuose, Klaipėdos raj.

Show top
Kraunasi ...
+
Rasta: