Paprastojo suopio jaunikliai

„Gyvūnų globėjų asociacija“ š.m., birželio 11 d., gavo pranešimą apie keistą radinį prie parduotuvės Birštono savivaldybės, Birštono Vienkiemio kaime. Gyvūnų globėjai nuvykę į nurodytą vietą rado į audinį įsuktus ir paliktus du dar neskraidančius plėšriojo paukščio jauniklius. Tai buvo 3-4 savaičių amžiaus paprastojo suopio jaunikliai. Kadangi patys skraidyti jie pradės tik dar po 3-4 savaičių, tad jų atsiradimas gyvenvietėje apgaubtas paslaptimi. Galimos kelios versijos: medį su lizdu ir jame esančiais jaunikliais išvertė tuo metu vyravę stiprūs vėjai. Neretai šios rūšies paukščiai lizdą sukrauna gana tankiose eglėse ir mišką pjovę darbininkai tiesiog jo galėjo nepastebėti ir nupjovė medį kartu su lizdu. Tačiau šios versijos mažai tikėtinos, nes šių paukščių lizdai medžiuose būna vidutiniškai 22 metrų aukštyje ir krentant iš tokio aukščio nedideliems jaunikliams išlikti gyviems šansų nėra daug. Tačiau rasti suopio jaunikliai buvo visiškai sveiki – be menkiausių sužalojimų. Įtikinamesnė versija, kad miško savininkas, norėdamas kirsti ar parduoti mišką, nutarė sunaikinti plėšriojo paukščio lizdą, nes tai trukdytų jo ketinimams. Lizdas galėjo būti išmestas iš medžio, tačiau jame buvusių jauniklių pasigailėta ir jie buvo išimti iš lizdo ir anonimiškai palikti gyvenvietėje.

Gyvūnų globėjai pagalbos kreipėsi į Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologus. Pastarieji nutarė du be namų likusius suopio jauniklius perkelti į vieną iš Kaišiadorių rajone žinomų suopių lizdų. Tame lizde auga vienas jauniklis, o jei maisto yra pakankamai tai lizde gali užaugti ir 3 jaunikliai. Deja, bet šie metai maisto gausa nėra palankūs daugeliui plėšriųjų paukščių – ypač tų rūšių, kurių mityboje peliniai graužikai yra labai svarbūs. Paprastasis suopis – vienas iš jų. Didelio pasirinkimo nebuvo, todėl birželio 15 d., ornitologas Deivis Dementavičius įlipo į lizdą. Jame esantis jauniklis buvo pora savaičių vyrenis negu atvežtieji. Neužilgo į sutartą vietą atvyko „Gyvūnų globėjų asociacijos“ darbuotoja Eglė Mulevičiūtė su žmonių paliktais suopiukais. Jaunikliai buvo apžieduoti ir įkelti į lizdą. Į lizdą įdėjome papildomo maisto – negyvų pelių ir paukščių. Sunerimę suaugę suopiai – lizdo šeimininkai, neramiai skraidė aplinkui, tad greitai pasišalinome.

Praėjus porai savaičių patikrinome suopių lizdą. Lizdo medžio viršūnėje tupėjo jau paskrendantis vietinis suopio jauniklis, bet dar labiau nudžiugino lizde stovintys gyvi ir sveiki abu atvežti ir į lizdą įkelti suopių jaunikliai.

Tai ne pirma sėkminga panašaus pobūdžio plėšriųjų paukščių gelbėjimo akcija. „Gamtosaugos projektų vystymo fondo“ vykdomo jūrinių erelių apsaugos projekto metu 2008 m., Varėnos rajone buvo rastas kartu su lizdu iškritęs jūrinio erelio jauniklis. Jis buvo įkeltas į Kauno r., esantį jūrinio erelio lizdą ir su ten buvusiu vienu jaunikliu sėkmingai užaugo. Daugiau informacijos apie šį įvykį gakima rasti straipsnyje: http://www.delfi.lt/…/dzukijoje-isgelbetas-jurinis-erelis.d….

„Gamtosaugos projektų vystymo fondui“ vykdant mažųjų erelių rėksnių apsaugos projektą 2015 m., Plungės r., kertant mišką buvo nupjauta eglė, kurioje tarp tankių šakų buvo susuktas erelio rėksnio lizdas. Krentant medžiui jauniklis nenukentėjo ir buvo perkeltas į tos pačios paukščių rūšies lizdą Šilutės r. Vėlesnio lizdo tikrinimo metu paaiškėjo, kad abu ereliukai užaugo sėkmingai. Daugiau informacijos apie šį įvykį gakima rasti straipsnyje: http://gamta.lrytas.lt/…/gamtos-stebuklas-erelio-jaunikli-…/

Daugiau informacijos apie plėšriųjų paukščių apsaugą galima rasti tinklalapyje: https://www.padekime-ereliams.lt/

Jaunieji  suopiukai maitinasi:

Show top
Kraunasi ...
+
Rasta: